Sastanak Eurodiaconia Mreže za ekstremno siromaštvo i zapošljavanje u Santanderu
01. Oct 2024.
Zajednički sastanak mreže za ekstremno siromaštvo i zapošljavanje, održan u Santanderu, Španija, u periodu od 24. do 25. septembra 2024. godine, okupio je stručnjake iz cele Evrope kako bi diskutovali o izazovima i mogućnostima unapređenja pristupa zapošljavanju ranjivih grupa, kao i o temi siromaštva među zaposlenima. Ovaj događaj, koji su organizovali Eurodiaconia, evropska mreža crkava i hrišćanskih organizacija posvećenih socijalnoj pravdi, i njihova partnerska organizacija Nueva Vida, predstavljao je važnu priliku za razmenu iskustava i uvida u borbu protiv siromaštva.
Prvog dana, poseban fokus bio je na pristupu zapošljavanju ranjivih grupa, kao što su žene u kontekstu seksualnog rada i eksploatacije, žene žrtve trgovine ljudima, izbeglice, beskućnici i bivši zatvorenici. Organizacija Nueva Vida predstavila je svoj pristup integraciji ovih osoba na tržište rada, naglašavajući ključnu ulogu socijlanog preduzetništva u podršci osobama iz ugroženih grupa.
Učesnici su takođe imali priliku da posete socijalno preduzeće "BERRIS", koje se bavi proizvodnjom i dizajnom tekstila. Ova kompanija, osnovana 2021. godine od strane Asocijacije Nueva Vida, ima za cilj obuku, profesionalizaciju i integraciju na tržištu rada osoba koje su u riziku od socijalne isključenosti. Berris nije samo brend odeće, već i projekat koji promoviše socijalnu inkluziju i održivost.
Tokom posete "Casa de Renedo", skloništa za osobe lišene slobode i beskućnike, učesnici su dobili uvid u to kako socijalna preduzeća mogu da pruže podršku najugroženijim grupama i da ih reintegrišu u društvo.
Drugog dana, diskusija je bila usmerena na problem siromaštva među zaposlenima u Evropi. Profesor Luka Rati sa Univerziteta u Luksemburgu održao je predavanje o tome kako, uprkos zaposlenju, mnogi ljudi nisu u mogućnosti da zadovolje osnovne životne potrebe zbog niskih plata i rastućih troškova života. Diskutovalo se o specifičnim izazovima s kojima se suočavaju ranjive grupe u kontekstu ekonomske krize, kao i o mogućim politikama koje bi pomogle da se siromaštvo smanji.
Završni deo sastanka bio je posvećen praktičnim radionicama o razvoju politika. Učesnici su diskutovali o izazovima i predložili rešenja za bolji pristup zapošljavanju ranjivih grupa, kao i o borbi protiv siromaštva. Predložene politike će biti dalje razmatrane na nacionalnom i evropskom nivou, uz poseban fokus na socijalnu inkluziju i podršku najugroženijim grupama.
Predstavnik Ekumenske humanitarne organizacije na ovom skupu je bio projektni koordinator Milisav Milinković.