Forum romskog aktivizma 2024.
03. Dec 2024.
U organizaciji Ekumenske humanitarne organizacije i Kancelarije za inkluziju Roma AP Vojvodine a uz podršku švajcarske organizacije HEKS/EPER, u beogradskoj Ustanovi kulture Parobrod, 28. i 29. Novembra održan Forum romskog aktivizma 2024.
Tokom dva dana, na osam različitih panela, razgovaralo se o temama vezanim za pripadnike romske zajednice kao i članove drugih osetljivih grupa.
Forum je počeo panelom „Kako je aktivizam izgledao u zajednici nekada“, na kome su govorili Dr. Milivoje Pajović, predstavnik Grada Beograda, Ana Brtka Valent, direktorka Ekumenske humanitarne organizacije i Ljiljana Mihajlović, direktorka Kancelarije za inkluziju Roma AP Vojvodine. Panelisti su govorili o značaju aktivizma, posebno kada je u pitanju podrška mladima u inicijativama usmerenim na promene u zajednici, i društvu u celini.
U okviru tematskog bloka „Vetrenjače promena“, panelisti Ivana Filipov, pravnica u Kancelarije Poverenice za zaštitu ravnopravnosti, Mihajlo Jovanović, član Ekumenske humanitarne organizacije, i Aleksandar Jovanović, predstavnik Vojvođanskog romskog centra za demokratiju, govorili su o svojim dosadašnjim iskustvima i primerima dobre prakse u borbi protiv ciganizma. Na pitanje publike o angažmanu omladine u aktivizmu, panelisti su se saglasili bi veće učešće mladih aktivista dobrodošlo, ali I da su mladi značajno angažovani u društvenim promenama, uz napomenu da je borba za ravnopravnost večna i nužna.
Na tematskoj sesiji posvećenoj obrazovanju - „Staze uspeha“, govorile su Ljiljana Mihajlović, direktorka Kancelarije za inkluziju Roma AP Vojvodine, Mirjana Sulejmanović, istraživač saradnik na Tehnološkom fakultetu u Novom Sadu, i Ružica Oršić, iz Kluba za devojčice Ekumenske humanitarne organizacije. Mihajlovićeva je naglasila važnost prilagođavanja obrazovnih programa potrebama romske dece i kako inkluzivno obrazovanje može doprineti smanjenju predrasuda. Sulejmanovićeva je podelila rezultate svojih istraživanja koja pokazuju da kreativni pristup i praktične aktivnosti mogu povećati motivaciju učenika. Ružica Oršić je ukazala na značaj osnaživanja devojčica kroz obrazovanje, pružajući im prilike za razvoj veština i samopouzdanja, a njena iskustva su takođe inspiracija ostalih za nastavak rada u oblasti inkluzije.
Tokom trećeg panela, posvećenog medijima, učesnici su razmenili iskustva o razbijanju stereotipa o romskoj zajednici kroz medijsko izveštavanje. Branko Đurić, urednik romske redakcije “Rromanipen” na RTS-u, istakao je značaj medija u predstavljanju romske kulture i identiteta, naglašavajući potrebu da romski glasovi budu prisutni u medijima kako bi se promenila percepcija i smanjile predrasude. Aleksandar Nedeljković, novinar u redakciji Telegrafa – Portala na romskom jeziku, podelio je sa prisutnima izazove sa kojima se susreće u izveštavanju o romskim temama, ukazujući na važnost autentičnog i pozitivnog prikaza romske zajednice. Una Beriša, novinarka romske redakcije Radio Beograda, naglasila je ulogu medija u stvaranju dijaloga između romske i šire društvene zajednice, čime se, kako je rekla, doprinosi izgradnji inkluzivnijeg društva.
Prvi dan Foruma završen je panelom posvećenim migracijama i povratnicima na kome se razgovaralo o izazovima života između dva sveta. Nenad Vladisaljev, iz Udruženja romskih studenata istakao je specifične probleme sa kojima se romska zajednica suočava tokom migracija, uključujući izazove identiteta i integracije u nove sredine. Stanislava Kulidžan iz organizacije Help – Hilfe zur Selbsthilfe e.V. govorila je o podršci povratnicima i važnosti povratničkih programa. Ona je ukazala na potrebu za stvaranjem održivih rešenja koja će omogućiti povratnicima da izgrade bolju budućnost. Milisav Milinković iz Ekumenske humanitarne organizacije predstavio je humanitarne aspekte migracija, naglašavajući ulogu organizacija u olakšavanju procesa prilagođavanja.
Drugi dan Foruma započeo je temom o političkim perspektivama – “Zvezde pod istim nebom“, na kome su panelisti razmatrali ključne političke aspekte koji utiču na romsku zajednicu i migracije. Dejan Marković iz Foruma Roma Srbije naglasio važnost uključivanja Roma u političke procese. Igor Jovanović, zamenik predsednika Skupštine Grada Beograda, istakao je značaj saradnje između Vlade i civilnog društva za postizanje održivih rezultata u zaštiti prava manjinskih zajednica. Njegova vizija je da se svi građani, bez obzira na etničku pripadnost ili kulturne razlike, osećaju ravnopravno i poštovano u društvu.
Na temu kulture – “Koreni budućnosti”, govorili su Zejna Murkić, umetnica, Slobodan Stanković, pozorišni reditelj. Panelisti su podelili dosadašnja iskustva, naglašavajući važnost međusobne saradnje i razumevanja u svojim oblastima rada. Zejna Murkić je istakla kako njen rad kao umetnice često odražava borbu za prepoznavanje i očuvanje romske kulture, dok je Slobodan Stanković naglasio važnost stvaranja platforme koja omogućava romskim umetnicima da pokažu talenat i doprinos.
Na temu stanovanja i legalizacije objekata – “Izvan margine”, panelisti su predstavili probleme stanovanja Roma. Siniša Marinković, koordinator za romska pitanja u Opštini Zvezdara govorio je o značaju pravne regulative za poboljšanje uslova stanovanja. Slađana Jovanović, projektna koordinatorka iz Ekumenske Humanitarne organizacije, predstavila je praktične aspekte rada u humanitarnim organizacijama i na koji način rešavaju izazove legalizacije. Nikola Nikolić, kao advokat, naglasio je važnost pravnog saveta i podrške romskim porodicama.
Poslednji panel je bio posvećen kulturi sećanja – “Proboj tišine” tokom koga je razgovarano o važnosti sećanja i kako ono može doprineti prevazilaženju tišine oko važnih istorijskih događaja. Na ovu temu su govorili Ivan Bošnjak, državni sekretar u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog , Marina Simeunović, aktivistkinja i istoričar dr. Milovan Pisari. Sa prisutnima su podelili svoj rad na ovoj veoma važnoj temi, slažući se da institucionalna podrška može pomoći u očuvanju sećanja i priznavanju i prepoznavanju važnih događaja iz prošlosti. Njihova zajednička perspektiva omogućila je otvorenu komunikaciju i razmenu ideja o tome kako se može stvoriti prostor za priznanje i razumevanje prošlih događaja, posebno genocida nad Romima tokom II Svetskog rata.
Forum romskog aktivizma 2024. je pružio platformu za dijalog, razmenu ideja i razvoj strategija za jačanje romskih zajednica i promociju inkluzije u društvu.
Forum je organizovan kroz projekat „Socijalna inkluzija za dostojanstven život Roma i drugih osetljivih osoba u Srbiji 2023-2026“ koji podržava švajcarska organizacija HEKS/EPER a sprovodi Ekumenska humanitarna organizacija iz Novog Sada.