Devojčice stvaraju svoju knjigu snage i podrške u OŠ „Jovan Grčić Milenko“ u Beočinu

17. Sep 2025.
U Osnovnoj školi „Jovan Grčić Milenko“ iz Beočina održana je još jedna inspirativna radionica u okviru Kluba za devojčice, koji već uspešno funkcioniše u sedam škola širom Srbije. Klub predstavlja bezbedan i podsticajan prostor za osnaživanje, razmenu i lični rast devojčica te podršku u nastavku obrazovanja. Radionica je deo projekta „Socijalna inkluzija za dostojanstven život Roma i drugih osetljivih osoba u Srbiji 2023–2026“, koji sprovodi Ekumenska humanitarna organizacija uz podršku švajcarske organizacije HEKS/EPER.
Radionica bila je posvećena posebnoj i kreativnoj temi – pravljenju knjige „Girls Club Book“, autentične knjige koju su devojčice same osmislile i kreirale. Na njenim stranicama svaka od učesnica imala je priliku da zapiše i ilustruje svoje vrline, snage, talente, ono u čemu je dobra i na šta je ponosna.
Na kraju radionice, stranice svih devojčica spojene su u jednu zajedničku knjigu, simbol zajedništva, osnaženja i jedinstvenosti svake učesnice. Ova knjiga sada čuva njihove misli, osećanja i snove, kao dragoceni trag koji su ostavile kroz rad i kreativnost.
Radionicu su vodile volonterke iz Turske, Nazife i Gulcan, koje su devojčicama već dobro poznate po svom toplom pristupu, podršci i inspirativnim ličnim pričama. Njihovo prisustvo još jednom je unelo dodatnu dozu ohrabrenja i motivacije, podstičući devojčice da veruju u sebe, uče, napreduju, sanjaju o boljem životu i hrabro prave izbore za svoju budućnost.
Njihova poruka bila je jasna – svaka devojčica ima pravo da raste, razvija se i izabere svoj put.